FAQ

Jest to niezwykle łatwa procedura, możliwa do wykonania samodzielnie. Wszelkie niezbędne instrukcje znajdą Państwo w tej zakładce: Montaż basenu

Aby w pełni się cieszyć sprawnie działającym basenem, powinni Państwo posiadać wymienione niżej produkty:

Podstawowe:

  • Niecka basenowa.
  • Skimmer oraz dysze wlotowe – umożliwiają przepływ wody przez zestaw filtracyjny.
  • Pompa wody, filtr piaskowy oraz zestaw orurowania, zapewniający przepływ wody.

Dodatkowe:

  • Odkurzacz basenowy.
  • Specjalna szczotka na kiju teleskopowym, umożliwiająca czyszczenie najbardziej odległych zakątków niecki.
  • Przykrycie basenu: folia solarna, roleta, bądź – łączące funkcje ochronną z użytkową – zadaszenie basenowe 
  • Chemia basenowa, dzięki której utrzymacie Państwo wodę w idealnym stanie. Więcej informacji w naszej instrukcji obsługi basenu

Przy napełnianiu basenu najlepiej jest obserwować lustro wody względem otworu skimmera. Gdy poziom lustra orientacyjnie sięgnie połowy otworu skimmera, należy zaprzestać dalszego napełniania.

Jeżeli poziom wody nie będzie sięgał otworu skimmera lub będzie ponad nim, wówczas system filtracyjny nie będzie działał sprawnie, gdyż zabrudzenia znajdujące się na powierzchni lustra wody nie będą usuwane.

Jeżeli całkowicie osuszymy nieckę na okres zimowania, może to spowodować jej pęknięcie. Wszystko jest spowodowane faktem, że woda, znajdująca się w gruncie, otaczającym basen, krystalizując się w lód, zwiększa swoją objętość, powodując tym samym zewnętrzny nacisk na ściany niecki. Może to doprowadzić do uszkodzenia niecki, jeżeli nie będzie przeciwdziałania ze strony wody, pozostawionej w basenie.

Aby mieć klarowną wodę, pompa powinna działać cały czas podczas kąpieli. Jeżeli nie używamy basenu, warto nastawić włącznik pompy – uwzględniając objętość wody oraz wydajność pompy – tak, aby w ciągu doby dwukrotnie przefiltrowała całą wodę. Dla przykładu – jeżeli Państwo posiadacie basen o objętości 50m3, to pompa o wydajności 8 m3/h powinna pracować przez ok 12h w ciągu doby. Najczęściej klienci ustawiają opcję nocnej pracy zestawu.

Jak najszybciej należy wykonać płukanie złoża piaskowego w filtrze (szczegóły znajdą Państwo w „instrukcja obsługi basenu”)! Zarówno zły stan wody, wydostającej się z dysz wlotowych, jak i podwyższona wartość ciśnienia wewnątrz filtra, wskazuje na zapchanie się złoża piaskowego.

Jeżeli stosujemy się do „instrukcja obsługi basenu”, używamy odpowiednią ilość chemii basenowej, oraz systematycznie czyścimy basen odkurzaczem, to nie ma potrzeby wymieniać całej wody na nową. Poza tym, w trakcie płukania filtra część wody jest usuwana z zabrudzeniami do kanalizacji, więc uzupełniając jej ilość, zawsze robimy „mini wymianę”.

Użycie chemii nie jest bezwzględnie wymagane, aczkolwiek jest mocno zalecana. Chemia basenowa zapewnia, że woda będzie czysta i klarowna, oraz, że nie będzie w niej rozwijać się flora mikrobiologiczna, nie będzie wywoływała podrażnień skóry i oczu, niweluje się szansa osadzenia rdzy na metalowych elementach basenu itd.

Najprostszym sposobem aby ocenić czystość wody jest umieszczenie w najgłębszej części basenu czarnego przedmiotu o średnicy ok 10cm, oraz oddalenie się od brzegu niecki na 8-10m – z takiej odległości przedmiot nadal powinien być dobrze widoczny.